Rakovina kostí
Rakovina kostí označuje stav, keď sa bunky vnútri kosti nekontrolovateľne množia. Kostnej nádory možno klasifikovať do dvoch skupín. Prvú skupinu tvoria nezhubné, benígne nádory, druhou skupinou sú malígne, zhubné nádory kostí, niekedy nie celkom správne označované ako rakovina kostí.
Malígne kostnej nádory môžu mať svoj pôvod priamo v kosti (tzv. osteosarkómov) alebo sa môže jednať o dcérska ložiská (metastázy) inde lokalizovaných nádorov, napríklad v prostate, pľúcach, pečeni, v prsníku, v štítnej žľaze, v obličkách a i.) .
U detí a mladších osôb prevažuje výskyt osteosarkómu, zatiaľ čo kostnej nádory metastatické povahy sú typické skôr pre vyšší vek.
Rakovina kostí - príznaky
Ochorenie prebieha vo svojom počiatku často bez výraznejších symptómov. Príznaky rakoviny kostí sa odvíja od veľkosti a umiestnenia nádoru. Typicky sa prítomnosť nádoru prejavuje dlhotrvajúcu bolesťou, ktorá sa obvykle nezmírňuje ani v noci, možným príznakom je tiež opuch, citlivosť na dotyk alebo väčšiu náchylnosť kostí k lámavosti. Sprievodnými prejavmi rakoviny kostí môže byť celková slabosť, únava, strata telesnej hmotnosti, zvýšenej teploty a ďalšie.
Príčiny vzniku nádorov kostí nie sú ešte presne známe. Uvažuje sa o vplyve genetickej záťaže, napr vrodené autoimunitné poruchy, ako rizikové faktory sa diskutujú aj ožiarenia, aplikácie rôznych implantátov po zlomeninách ai Pretože nepoznáme príčiny rozvoja ochorenia, nemožno bohužiaľ stanoviť určité preventívne opatrenia, ktoré by riziko vzniku ochorenia znížila.
Rakovina kostí - diagnostika
Diagnostika rakoviny kostí sa skladá z röntgenového vyšetrenia, vyšetrenie pomocou počítačovej tomografie (CT), vrátane CT pľúc z dôvodu posúdenia metastáz, odporúčaná môže byť aj scintigrafia (vyšetrenie rádioaktívnou látkou, podľa ktorej rozloženie v kosti možno zistiť lokalizáciu patologických ložísk), ďalej sa vykonáva biopsia (odber vzorky postihnutého tkaniva) a následne histologické vyšetrenie odobratej vzorky, ktoré určí typ nádoru.
Rakovina kostí - liečba
Liečba rakoviny kostí záleží na type nádoru a rozsahu postihnutia. Spôsob navrhnuté terapia je tiež ovplyvnený anamnézou pacienta. V súčasnej dobe sa uplatňujú metódy chirurgické, chemoterapia a rádioterapia.