Rakovina štítnej žľazy
Rakovina štítnej žľazy patrí medzi vzácnejšie nádorové ochorenia, ich počet však trvale narastá. Nádory štítnej žľazy sa vyskytujú najmä u žien stredného veku. Medzi nezhubné (benígne) nádory štítnej žľazy radíme folikulárnej adenóm.
Tento nádor býva nezriedka hormonálne aktívne, v dôsledku nadprodukcie hormónov štítnej žľazy sa potom rozvíja syndróm hypertyreózy (zvýšenej činnosti štítnej žľazy) s typickými klinickými príznakmi (zvýšená teplota kože a neznášanlivosť tepla, sklony k poteniu, hypertenzia, nespavosť, nepokoj, triaška a slabosť , chudnutie atď.)
Rakovina štítnej žľazy - príznaky
Zhubné (malígne) nádory štítnej žľazy sú zastúpené niekoľkými histologickými typy, z ktorých najčastejšie je tzv papilárne karcinóm. Prvými prejavmi rakoviny štítnej žľazy môžu byť zväčšené lymfatické uzliny v oblasti krku, možným príznakom nádoru je tiež zväčšenie štítnej žľazy či nález hmatného uzla v oblasti štítnej žľazy, ďalej často vykazuje rakovina štítnej žľazy príznaky zníženej alebo zvýšenej činnosti štítnej žľazy. Príznakom nádorov v oblasti štítnej žľazy môže byť aj chrapot, pretože nádor v tejto lokalizácii môže svojim rastom utláčať priedušnici.
Rakovina štítnej žľazy - diagnostika
V diagnostike nádorových ochorení štítnej žľazy a chorôb štítnej žľazy všeobecne sa uplatňujú najmä metódy zobrazovacie (sonografia, CT), ďalej môže byť odporučená biopsia, nevyhnutné je aj stanovenie koncentrácie hormónov štítnej žľazy.
Rakovina štítnej žľazy - liečba
V liečení nádorov štítnej žľazy sa uplatňujú predovšetkým metódy chirurgické, rádiologické a chemoterapeutickej. Chirurgická liečba rakoviny štítnej žľazy najčastejšie spočíva vo výkone tzv totálnej thyreoidektómii, čo je operácia, pri ktorej je odstránená celá štítna žľaza.
Prognóza zhubných nádorov štítnej žľazy závisí na histologickom type nádoru, jeho štádiu a včasnosti diagnózy.