Rakovina vaječníkov
Nádory vaječníkov (ovárií) patrí medzi jedny z najčastejších nádorových ochorení žien. Väčšina diagnostikovaných nádorov je nezhubných a vyskytujú sa hlavne u žien mladšieho a stredného veku. Výskyt zhubných nádorov vaječníkov je vyššia vo vekovej kategórii žien medzi štyridsiatym a šesťdesiatym rokom života.
Rakovina vaječníkov - príznaky
Vo väčšine prípadov nemá pomerne dlhú dobu rakovina vaječníkov príznaky žiadne, často sa jedná o náhodný nález. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť nešpecifické prejavy rakoviny vaječníkov, napr bolesti brucha, zväčšovanie brucha. Zriedkavo sa nádor po prvýkrát prejaví pod obrazom náhlej príhody brušnej. Nádorové ochorenia vaječníkov môžu byť tiež príčinou neplodnosti.
K rizikovým faktorom nádorových ochorení vaječníkov patrí bezdetnosť či prvý pôrod až po tridsiatom roku života, ďalej je štatisticky vyššie riziko nádorov vaječníkov u žien s včasným nástupom menštruácie (pred 12. rokom života) au žien s neskorým nástupom menopauzy (po 50. roku života) . Riziko rakoviny vaječníkov tiež zvyšuje fajčenie, nadužívanie alkoholu, obezita, nevhodná strava ai Medzi faktory znižujúce riziko vzniku nádorových ochorení vaječníka patrí viacpočetné pôrody a celková doba dojčenia, užívanie hormonálnej antikoncepcie, strava bohatá na ovocie a zeleninu.
Rakovina vaječníkov - diagnostika
V diagnostike nádorových ochorení vaječníka sa využíva najmä metód zobrazovacích (sonografia, CT, magnetická rezonancia), ďalej sa vykonávajú krvné testy a histologické vyšetrenie tkaniva.
Rakovina vaječníkov - liečba
K základným metódam v liečení nádorových ochorení vaječníkov patrí operácie. Rozsah výkonu je ovplyvnený histologickým typom nádoru a štádiom ochorenia. Okrem chirurgických metód sa uplatňuje tiež chemoterapeutickej liečbe rakoviny vaječníkov.
Prognóza nádorov vaječníkov závisí na histologickom type nádoru, štádiu ochorenia a včasnosti diagnózy.