Rakovina krčka maternice
Krčok maternice (maternicové hrdlo, cervix uteri) je označenie pre časť maternice, ktorú táto prechádza v pošvu. Sliznice krčka maternice môže byť napadnutá určitými typmi ľudských papilomavírusov (HPV - human papilloma virus), ktoré sú základnou príčinou vzniku rakoviny krčka maternice.
HPV vírusy môžu preniknúť do tela ženy pri pohlavnom styku, ale aj pri obyčajnom kontakte intímnych partií s kožou nakazeného partnera v genitálnej oblasti. Nebezpečenstvo navyše spočíva v tom, že infekcia často prebieha bez príznakov, a mnoho ľudí tak vôbec netuší, že sú nakazení. Imunitný systém žien sa v pomerne veľkom percente prípadov s infekciou HPV vyrovná, avšak nie je tomu tak vždy. Existujú desiatky typov papilomavírusov šíriaci sa pohlavným stykom. Približne pätnásť z nich je zodpovedných za vznik rakoviny. Vysoko rizikovými sú najmä typy označované 16 a 18. Iné môžu spôsobovať napr genitálne bradavice a iné ochorenia.
Rakovina krčka maternice - príznaky
Rakovina krčka maternice patrí v súčasnej dobe medzi druhou najčastejšou rakovinu, ktorá postihuje ženy (vôbec najčastejšou rakovinou u žien je rakovina prsníka). V dôsledku infekcie HPV môžu v sliznici maternice začať rásť abnormálne bunky. Všetky preukázanej zmeny krčka maternice nemusí nutne znamenať rakovinu, bez začatia včasnej liečby sa však tieto abnormálne bunky môžu zmeniť v predrakovinové až rakovinové. Dĺžka rozvoja ochorenia je individuálna, môže trvať niekoľko rokov, ale v niektorých prípadoch môže byť vývoj choroby aj výrazne skrátený, krčok maternice je preto nutné pravidelne sledovať. Ako vyzerá krčok maternice preukáže cytologický ster z krčka maternice, ktorý sa u nás vykonáva v rámci skríningových programov.
Rakovina krčka maternice - diagnostika
Na základe cytológie môžu byť indikovaná ďalšie vyšetrenia, ktoré bližšie určia charakter ochorenia. Napríklad sa môže jednať o CT vyšetrenie, cystoskopia, rektoskopii, intravenózna urografi, kedy sa do žily aplikuje kontrastná látka, a potom sa vykoná röntgen obličiek a vývodných ciest močových, pretože rakovina krčka maternice môže svojim rastom obmedziť funkciu obličiek. Ďalším dôležitým vyšetrením je vyšetrenie nádorových markerov z krvi, vyšetrenie spádových lymfatických uzlín atď Nevyhnutné je tiež vykonať osobnú anamnézu, pri ktorej lekár zistí príznaky ochorenia a následne rozhodne o ďalších vyšetreniach. Okrem iného môže zahŕňať rakovina krčka maternice príznaky bolesti v podbrušku či v chrbte, krvácanie z močovej trubice a iné ťažkosti pri močení, krvácanie z konečníka, ďalšími možnými príznakmi rakoviny krčka maternice je zapáchajúci výtok s prímesou krvi, opuchy dolných končatín a ďalšie.
Rakovina krčka maternice - liečba
Ak je preukázaná rakovina krčka maternice, postup liečenia rakoviny záleží predovšetkým na jej štádiu. Stupeň rakoviny sa posudzuje podľa toho, či je zasiahnutá len tkanivo maternice či už došlo k rozšíreniu ochorenia aj do okolitých tkanív a orgánov. Liečba rakoviny krčka maternice je tiež ovplyvnená vekom ženy a jej zdravotným stavom. Medzi hlavné metódy liečby patrí chemoterapie, ožarovanie a operačný zákrok. Voľba najvhodnejšej terapie je pre každú ženu individuálne.
Najlepší liek na rakovinu krčka maternice je prevencia. To znamená jednak pravidelné gynekologické prehliadky spojené s odberom cytologického steru z krčka maternice, jednak je v súčasnej dobe na trhu vakcína proti tým typom HPV vírusov, ktoré sú najčastejšie príčinou rakoviny krčka maternice, teda typy 16 a 18. Vakcínou je riešená nielen rakovina krčka maternice, očkovanie je tiež prevenciou pre ochorenie genitálnymi bradavicami. Vakcína sa aplikuje injekčne v troch dávkach. Najvhodnejšie je očkovať dievčatá ešte pred začiatkom pohlavného života. Očkovanie má však význam aj u žien, ktoré už vedú pohlavný život. Vakcína je viazaná na lekársky predpis a nie je plne hradená z verejného zdravotníctva. Niektoré zdravotné poisťovne však na očkovanie čiastočne prispievajú, výška príspevku sa u jednotlivých poisťovní líši.
Rakovina krčka maternice je pre ženu nielen obrovskou záťažou zdravotné, ale aj psychickú a sociálnu. Investícia do očkovania je preto bez preháňania darom na celý život. Ani očkovanie však nezabráni vzniku všetkých typov rakoviny krčka maternice. Aj oočkované ženy by preto mali pravidelne navštevovať preventívne gynekologické prehliadky vrátane cytologického steru z krčka maternice.