Rakovina obličiek
Rakovina obličiek je zhubné nádorové ochorenie, ktoré vzniká abnormálnym, nekontrolovateľným rastom buniek obličkové tkanivo.
Rakovina obličiek - príznaky
Nádor na obličkách sa väčšinou prejavuje nešpecifickými príznakmi, napríklad zvýšenými teplotami, celkovou slabosťou, únavou, stratou telesnej hmotnosti, nočným potením, nechutenstvom. Ďalej sa môžu objaviť chronické bolesti v chrbte alebo v oblasti boku, bolesť býva spravidla popisovaná ako tupá. Nádory obličiek môžu byť tiež príčinou prítomnosti krvi v moči. Nádor môže byť v niektorých prípadoch hmatný cez brušnú stenu.
Rizikovými faktormi vzniku nádorov obličiek je mužské pohlavie, fajčenie, obezita a vysoký krvný tlak, dlhodobá dialýza. Vyššie riziko vzniku ochorenia sa očakáva aj u ľudí, ktorí prichádzajú pravidelne do kontaktu s niektorými chemickými látkami. Rozvoj karcinómu obličiek môže nastať aj na podklade niektorých genetických ochorení (napríklad Von Hippel-Lindauova syndrómu).
Rakovina obličiek - diagnostika
Diagnostika nádorov obličiek vyžaduje spísanie anamnézy, vyšetrenie moču a vyšetrenie brucha pohmatom. Ďalej môže byť odporučené ultrazvukové vyšetrenie, počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia, vylučovacia urografia (tj röntgenové vyšetrenie obličiek), angiografia (röntgenologické vyšetrenie krvného riečišťa obličiek). Pre posúdenie metastáz je nutné vyšetriť aj ďalšie orgány (napr. pľúca, kosti, mozog a i.)
Rakovina obličiek - liečba
Na základe výsledkov vyšetrení sa rozhoduje o spôsobe liečby. Prihliada sa tiež k celkovému zdravotnému stavu pacienta, na jeho vek a rade ďalších faktorov. Súčasná medicína využíva metódy chirurgické (spravidla odstránenie celej postihnutej obličky), ďalej rádioterapii (ožarovanie), chemoterapii (potlačenie rastu nádorových buniek chemickými látkami), arteriálnej embolizácii (obmedzenie krvného zásobenia nádorových buniek), biologickú liečbu (táto využíva látky telu vlastné, ktoré sú schopné ničiť nádorové bunky), alebo hormonálnu terapiu.
Prognóza ochorenia závisí na dobe začatia liečby.