Rakovina pankreasu
Rakovina pankreasu je nádorové ochorenie vznikajúce v dôsledku abnormálneho množenie buniek podžalúdkovej žľazy (pankreasu). Pankreas je žľazový orgán, ktorý sa nachádza v hornej zadnej časti brušnej dutiny za žalúdkom, rozprestiera sa medzi počiatočnou časťou tenkého čreva a slezinou. Pankreas zastáva v organizme životne dôležité funkcie, preto môžu ochorenie pankreasu vyvolať veľmi závažné stavy.
Úloha pankreasu spočíva v jej zapojení do tráviacich procesov v organizme. Bunky slinivky vylučujú do tenkého čreva látky, ktoré sa podieľajú na trávenie prijatej potravy. Ďalej sú v pankrease vytvárané významné hormóny, a to inzulín, glukagón, somatostatín a tzv pankreatickej polypeptid. Tieto hormóny sú okrem iného dôležité pre reguláciu hladiny krvného cukru. Ochorenie pankreasu sa preto prejaví poruchou vyššie uvedených funkcií.
Rakovina pankreasu - príznaky
Pankreas môže byť postihnutá rôznymi typmi nádorov. Prejavy rakoviny pankreasu záleží na type nádoru, jeho lokalizáciu a veľkosti. Ak je nádor lokalizovaný v oblasti pankreasu, ktorá nalieha na žlčovod, môže spočiatku vykazovať rakovina slinivky príznaky nebolestivé žltačky. Nádor umiestnený v tomto mieste môže totiž spôsobiť upchatie žlčovodu. V krvi následne dochádza k hromadeniu žlčových farbív, čo spôsobí typické zožltnutie slizníc, kože, očného bielka a pod Charakteristická je aj tmavý moč, pretože časť žlčových farbív môže byť zanesená do obličiek. Postihne Ak nádor inú časť pankreasu, môže v počiatočnej fáze choroba prebiehať aj bezpríznakovo. V pokročilejšom štádiu ochorenia sa môžu obejvit bolesti brucha, nevoľnosť, nechutenstvo, vracanie, zvýšené teploty až horúčky. Príznaky rakoviny pankreasu môžu ďalej zahŕňať celkový pocit únavy, váhový úbytok, malátnosť. Prejavom rakoviny pankreasu môže byť aj diabetes mellitus (cukrovka).
Príčiny rakoviny pankreasu nie sú presne známe. Za rizikové faktory sa považuje obezita, vek nad štyridsať päť rokov, dlhotrvajúce diabetes mellitus, iné prekonané ochorenia pankreasu. Riziko vzniku ochorenia zvyšuje aj fajčenie, nevhodné stravovacie návyky a nadmerný príjem alkoholu. Na rozvoji ochorenia sa uplatňujú aj dedičné vplyvy. Častejší výskyt ochorenia bol zaznamenaný u mužov.
Rakovina pankreasu - diagnostika
Diagnostika rakoviny slinivky brušnej sa skladá zo spísania anamnézy a vykonanie základného vyšetrenia (napr. pohmatom). Nevyhnutné je tiež vyšetrenie krvi a moču. Pri podozrení na rakovinu pankreasu sa ďalej uplatňujú rôzne zobrazovacie metódy, napr ultrazvuk, CT brucha. Doporučené môže byť aj tzv ERCP (endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia). ERCP je endoskopická metóda, ktorá spočíva v zavedení fibroskopu, čo je akási ohybná hadica s videokamerou, ústami do hltanu, pažeráka, žalúdka a tenkého čreva. Pomocou kontrastnej látky je viditeľný aj vývod pankreasu do čreva.
Rakovina pankreasu - liečba
Liečba rakoviny pankreasu závisí od veľkosti nádoru, jeho typu a lokalizáciu. V súčasnej dobe sa v liečbe uplatňujú metódy chirurgické, kedy je odstránená postihnutá časť pankreasu, prípadne metastázy (nové ložiská) nádoru v ďalších orgánoch. Ďalej sa využíva chemoterapia či rádioterapia.
Prognóza rakoviny slinivky brušnej sa samozrejme odvíja od doby začatia liečby. Vzhľadom k významnému postavenie tohto orgánu však patria nádory pankreasu k veľmi závažným ochoreniam.