Rakovina pľúc
Rakovina pľúc je zhubné nádorové ochorenie, ktoré postihuje tkanivo pľúc a dýchacích ciest. Zhubný nádor pľúc je jednou z najčastejších príčin úmrtia.
Rakovina pľúc - príznaky
Vo svojom počiatku prebieha ochorenie obvykle bez výraznejších príznakov. Ďalej sú prejavy choroby rôznorodé, závisí od štádia rakoviny pľúc, typu nádoru a pod Rozvoj rakoviny pľúc môžu sprevádzať jednak symptómy nešpecifické, jednak špecifické.
Medzi nešpecifické príznaky rakoviny pľúc radíme napr únavu, celkovú slabosť, zvýšenú teplotu, nechutenstvo, chudnutie, bolesti na hrudi. Rakovina sa spočiatku môže prejavovať ako ťažké prechladnutie. Špecifickým príznakom nádoru pľúc býva spravidla dlhotrvajúci neustávajúci kašeľ, pacienti tiež často vykašliavate hlien s prímesou krvi. V dôsledku postihnutia inervácie hrtana sa môže vyskytovať chrapot. Objaviť sa môže aj dýchavičnosť. Rastúce nádor môže poškodiť aj krčné nervy. Ochorenie môžu sprevádzať bolesti ramien a paží, opuchy ai Komplikáciou rakoviny pľúc je metastázovaniu nádoru, teda zakladanie nových ložísk v iných, vzdialenejších tkanivách. Typicky sa môže jednať o pečeň, obličky a nadobličky, mozog, kosti (napr. hrudná kosť, rebrá, chrbtica, panva) a ďalšie. V závislosti od výskytu metastáz sa pridávajú ďalšie prejavy postihnutia organizmu (napr. náchylnosť k zlomeninám, zvracanie, bolesti hlavy, bolesti v bedrovej oblasti atď)
Medzi rizikové faktory vzniku rakoviny pľúc radíme predovšetkým vystavenia organizmu kancerogénnym látkam (látkam vyvolávajúcim rakovinu), najmä nitrosaminům. Najvýznamnejším zdrojom týchto látok sú tabakové výrobky. V menšom množstve sa vyskytujú v niektorých potravinách, kozmetických prípravkoch atď
Rakovina pľúc - diagnostika
Postup v diagnostike rakoviny pľúc zahŕňa spísania anamnézy, fyzikálneho vyšetrenia pľúc (tj pohľad, posluch, pohmat, poklep), ďalej môže byť indikované obstaranie röntgenového snímku hrudníka, počítačová tomografia (CT), cytologické vyšetrenie vykašlaného hlienu. Odporúčaná môže byť aj bronchoskopia, čo je endoskopická zobrazovacia metóda, pri ktorej je do dýchacích ciest zavedený optický prístroj, ktorý umožní lekári prezrieť sliznicu dýchacích ciest, prípadne odobrať vzorku tkaniva. Získaný vzorka tkaniva možno potom odoslať na cytologickému či histologickému vyšetrenie. Na základe týchto laboratórnych vyšetrení je potom možné pomerne spoľahlivo určiť, či sa jedná o nádor. Existujú i ďalšie špeciálne metódy diagnostiky karcinómu pľúc.
Rakovina pľúc - liečba
Liečba rakoviny pľúc sa odvíja od typu nádoru a jeho rozsahu, prihliada sa aj k celkovému stavu pacienta, jeho veku a pod V liečbe sa v súčasnosti uplatňujú chirurgické metódy, chemoterapia a ožarovanie. V závislosti od rozsahu poškodenia sa chirurgicky odstraňuje buď len malá časť tkaniva, celý pľúcny lalok alebo celá jedna pľúca. Chemoterapia je metóda liečby chemickými látkami, ktoré ničia nádorové bunky a tlmí bunkový rast. Význam chemoterapie spočíva v likvidácii aj tých nádorových buniek, ktoré nebolo možné chirurgicky odstrániť. Užíva sa tiež rádioterapia, čiže ožarovanie ionizujúcim žiarením.
Prognóza rakoviny pľúc závisí rovnako ako u iných typov rakoviny najmä na včasné diagnostike.