Vitamíny
Ak sa zaujímate o zdravú výživu, tak viete, že jej neoddeliteľnou súčasťou sú vitamíny. Telo ich potrebuje, aby mohlo fungovať efektívne. Vitamíny posilňujú imunitu a starajú sa o bunkové procesy ako metabolizmus, obnova tkanív a o ostatné životne dôležité procesy. Ak nemáme dostatok vitamínov, hrozí nám napríklad únava, slabosť, bolesť svalov, úbytok červených krviniek a dokonca oslabené až deformované kosti. Nehovoriac o tom, že ak to necháme zájsť príliš ďaleko, tak s najväčšou pravdepodobnosťou zomrieme. Vitamíny sú teda dôležité. Ale čomu veriť, keď o vitamínoch existuje toľko mýtov?
Mýtus č.1: Ja sa stravujem zdravo. Mám teda všetky vitamíny, ktoré potrebujem!
Ruku na srdce, naozaj dodržiavate všetky pravidlá zdravej výživy? Vyvážená strava a zdravá výživa nie sú samozrejmosť a v závodnej jedálni ich dostaneme len zriedkakedy. Ak aj máme jedálniček plný zeleniny a iných zdravých vecí, veľmi záleží od spôsobu ich úpravy. Vedeli ste napríklad, že ak brokolicu uvaríte vo vode, stráca až 60% vitamínu C? Ak by však bola dusená na pare, stratí iba 20% vitamínu C. A to je len brokolica. Veľa z toho, čo jeme, je tepelne upravované a nie vždy máme kontrolu nad tým, akým spôsobom sa naše jedlo upravuje. A už vôbec nie nad kvalitou ingrediencií. Ak nechceme chodiť po reštauráciách a pozerať kuchárom do skladu, mali by sme si nájsť iný spôsob, ako si zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov. A vtedy prichádzajú na rad vitamínové doplnky.
Mýtus č.2: Len prírodné vitamíny sú zdravé. Tým syntetickým sa treba vyhnúť!
To závisí od uhla pohľadu. V prípade vitamínu E to napríklad platí na 100%. Odborníci tvrdia, že prírodný vitamín E je až päťkrát účinnejší ako ten syntetický. V prípade ostatných vitamínov ten rozdiel nie je až taký jednoznačný. Výrobcovia syntetických výživových doplnkov argumentujú, že štruktúra a zloženie prírodných a syntetických vitamínov sú rovnaké, rozdiel je akurát v nákladoch na výrobu. Nehovoria však už o tom, že organizmus na ne reaguje odlišne ako na tie prírodné. Napríklad syntetický vitamín C dokáže telo vstrebať približne na 10%, zatiaľ čo dokáže spracovať až 95% prírodného vitamínu C. Takisto len prírodné výživové doplnky obsahujú flavonoidy, ktoré okrem iného znižujú riziko rakoviny. Nedá sa teda povedať, že syntetickým vitamínom sa treba za každú cenu vyhnúť, platí však, že prírodné vitamíny sú účinnejšie.
Mýtus č.3: Vitamíny pre rôzne vekové kategórie sú len marketingové výmysly!
Ak by ste uverili tomuto mýtu, mohli by ste na to škaredo doplatiť. Alebo minimálne platiť za niečo, čo nebude mať optimálny účinok. Výrobcovia výživových doplnkov myslia na potreby svojich zákazníkov a svoje produkty tomu patrične prispôsobujú. Toto platí aj pre rozdelenie doplnkov stravy na vitamíny pre deti, tehotné ženy, dospelých a seniorov. Každá skupina má iné potreby a vitamínové doplnky sú im prispôsobené tak, aby boli čo najúčinnejšie. Vo všeobecnosti deti potrebujú rásť, tehotné ženy potrebujú doplniť kyselinu listovú, dospelí musia byť odolní voči stresu, zatiaľ čo vitamíny pre seniorov podporujú celkovú vitalitu. Dôležitým faktorom pri nastavovaní správnych výživových doplnkov sú však individuálne potreby človeka. Preto je rozdelenie vitamínov podľa skupín len orientačné. Ak chcete byť naozaj zdraví, potrebujete vitamíny šité na mieru. A to vašu mieru, nie mieru nejakej všeobecnej skupiny. Vedeli ste, že dnes už z vlasov dokážeme vyčítať všetky potrebné údaje o stave nášho organizmu a podľa toho nastaviť príjem vitamínov?
Na čo máme teda pri vitamínoch a doplnkoch stravy myslieť?
Hlavne na to, že sú neoddeliteľnou súčasťou zdravej výživy. Vďaka nim náš organizmus funguje tak, ako má. Naši predkovia získavali potrebné vitamíny zo stravy, dnes to však nie je až tak úplne možné. Už len preto, že väčšina ingrediencií, ktoré pri varení používame, je nejakým spôsobom konzervovaná a upravovaná a už pri výrobe stráca dôležité živiny. Odborníci preto odporúčajú výživové doplnky. Niekedy stačí, aby sme zvýšili príjem vitamínov vo chvíli, keď sa začíname cítiť chorí. Niektorí ľudia však potrebujú prísun vitamínov pravidelne. Všetko však záleží od veku, psychickej a fyzickej záťaže a potrieb človeka. A aj chudnutie s nimi ide ľahšie...
Je to iba na Vás. Byť zdravým je voľba.