Zázvor - zdravotné výhody a použitie
Zázvor má zvláštne miesto v mnohých kuchyniach pre jeho špecifickú arómu a pikantnú chuť, ktorá medzi koreninami vyniká, ale aj pre jeho liečivé vlastnosti. Tisíce rokov bol zázvor používaný ako korenie a liek, a do dnešného dňa ľudia využívajú jeho silné účinky.
Zázvor (botanický názov: Zingiber officinale) je ročná koreňová rastlina, ktorá pochádza z južnej časti ázijského kontinentu kde sa pestuje viac ako 3000 rokov. Najväčší výrobca tohto exotického korenia s jasnou bielo-žltou farbou je India.
Zázvor obsahuje len 80 kalórií na 100 gramov, ktoré sú zložené z: 18 g sacharidov, 2 g bielkovín a 1g tuku.
Zázvor tiež obsahuje mnoho živín prospešných pre ľudské telo, ako je vitamín C, draslík, železo, vápnik a horčík.
Skladovanie zázvoru
Najčastejšie skladujeme zázvor dvomi spôsobmi: čerstvý zázvor a zázvorový prášok. Ak si môžete vybrať, dajte prednosť čerstvému zázvoru.
Jedinou negatívnou stránkou čerstvého zázvoru je, že tento typ zázvoru má tendenciu rýchlo schnúť. Ak chcete uskladniť väčšie množstvo, po umytí a očistení zabaľte zázvor do plastovej fólie a dajte ho zmraziť. Nielen, že bude držať živiny, ale aj rezanie zmrazeného zázvoru je oveľa jednoduchšie, ako čerstvého.
Zázvorový prášok sa musí uchovávať v dobre uzatvorených sklenených nádobách, na suchom, tmavom a chladnom mieste.
Pre tento typ zázvoru možno skladovateľnosť predĺžiť až na jeden rok, ak je uchovávaný v chladničke.
Čerstvý zázvor
Čerstvý zázvor prispieva k zníženiu vysokej hladiny cholesterolu a bojuje proti žalúdočným baktériám, ktoré sú považované za zodpovedné za tvorbu žalúdočných vredov.
Súčasne znižuje plynatosť žalúdka a zmierňuje napätie spôsobené nepríjemnými žalúdočnými plynmi. Má pozitívny vplyv na obnovu črevnej flóry a reguluje nepravidelnú stolicu.
Silné bolesti hlavy a migréna môžu byť zmiernené konzumáciou niekoľkých tenkých plátkov čerstvého zázvoru.
Ako používať: Čerstvý zázvor je dobrý k jedlu po dôkladmon umytí a olúpaní. Jednoducho si odrežte niekoľko tenkých prúžkov čerstvého zázvoru a žuvajte malé kúsky. Na zmiernenie korenistej chte si môžete pridať lyžicu medu.
Zázvorový prášok
Zázvorový prášok pomáha pri úľave od bolesti v bruchu vďaka éterickým olejom, ktoré obsahuje. Zázvorové oleje majú upokojujúci účinok na silné bolesti žalúdka. Tieto oleje neutralizujú žalúdočné kyseliny, a zároveň uvoľňujú enzýmy, ktoré sú užitočné pre normálnu činnosť tráviaceho systému.
Pôsobí skvele proti zápalovým ochoreniam a zmierňuje bolestivé príznaky artritídy, chrípky alebo nachladnutia.
Mnohé štúdie preukázali, že používanie zázvorového prášku spomaľuje rast rakovinových nádorov a bol preukázaný, ako vynikajúci doplnok k zmierneniu vedľajších účinkov chemoterapie, ako je nevoľnosť a vracanie.
Zázvorový prášok zrýchľuje krvný obeh a zabraňujú zrážaniu krvi. Pozitívny vplyv na uvoľnenie svalov po vyčerpávajúcom cvičení.
Všeobecne by ste nemali konzumovať viac 4 g zázvoru denne.
Ako používať: Pomiešajte ½ lyžičky zázvorového prášku s mierne teplou vodou a vypite ráno 30 minút pred raňajkami.
Zázvorový čaj
Zázvorový čaj lieči bolesť v krku, suchý kašeľ a zmierňuje nachladnutie. Obsahuje antioxidanty, ktoré posilňujú imunitu a znižujú riziko srdcového infarktu.
Čerstvý zázvorový čaj znižuje stres, stimuluje bdelosť a zvyšuje energiu. Počas bolestivej menštruácie sa odporúča dať si na brucho uterák namočený v horúcom zázvorovom čaji.
Ak chcete zlepšiť chuť zázvorového čaju môžete do neho pridať med, čerstvo odšťavenú citrónovú alebo pomarančovú šťavu. Neodporúča sa piť viac ako dva zázvorové čaje denne.
Príprava čaju z čerstvého zázvoru:
1. spôsob. Odrežeme 3 - 4 tenké prúžky čerstvého zázvoru a zalejeme cca. 400 ml vriacej vody. Zakryjeme na asi 10 minút, kým sa voda dobre nezafarbí.
2. spôsob. Štvrť šálky strúhaného zázvoru pridáme do jedného litra vriacej vody. Varíme 4 minúty na minime a potom scedíme do misky.
Príprava čaju zo zázvorového prášku:
Do šálky vriacej vody pridajte ½ lyžičky zázvorového prášku. Zakryte a nechajte šálku čaju vychladnúť 10-15 minút.
Je dobre známe, že zázvor je dobrý pre vaše zdravie, ale je veľmi dobrý aj pre váš mozog. Zlepšuje koncentráciu a pamäť, živí telo a stimuluje uvoľňovanie energie. Kvôli týmto vlastnostiam sa neodporúča zázvor konzumovať večer alebo v noci, pretože môže spôsobiť nespavosť.
Predpokladá sa, že zázvor má silné afrodiziakálne účinky, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na sexuálne libido a plodnosť.